19 Şubat 2013 Salı

Kişisel Bakımda Öncelik..

Siz siz olun a dostlar kimseye ısrarcı olmayın, yok eğer illa ısrarcı olacaksanız amacınızı da doğru ifade etmeye özen gösterin...
Günün anlam ve önemini belirten sosyal mesajımızı da aldığımıza göre konumuza dönebiliriz.
Sayın Burhanettin Mirzooğlu bizlerle çok güzel ve bilgilendirici bir yazı paylaşmak istedi, bunun için de beni seçti!
Buyrun;

"Kişisel bakım çoğumuzun günlük yaşantısında az ya da çok yer etmiş bir kalıptır. Hepimizin bu bakım ve sağlık ürünleri ile ilgili çeşitli araştırmaları ve uygulamaları olmuştur. Çünkü kişisel bakım sağlıklı bir birey olmanın birincil önceliğidir. Bu yüzdendir ki kişisel bakım ürünlerinin en çok rağbet göreni cilt bakım ürünleridir. Nitekim cildimiz vücut sağlığımız için önemli olan ürünleri uygulayabileceğimiz bir zemindir.

Cilt bakımı ile beraber; saç bakımı, vücut bakımı, bunların fazları ve ürünleri de kişisel bakımın yelpazesi içinde yer alır. Bu ürünleri ve bakım kürlerini kullanırken rastgele bir tarzda değil kullanım talitmatlarını okuyarak hatta bunlar hakkında yazılmış makale ve doktor tavsiyelerini gözlemleyerek hareket etmek en mantıklısı olacaktır.

Konuya örnek vermek gerekirse, cilt sağlığına önem veren kadınlar makyajlı oldukları bir günün gecesinde makyaj temizleyicisi kullanmayı ihmal etmezler ki ciltleri ilerleyen zamanlarda çabuk  yıpranmasın. Çünkü makyaj ürünlerinden; allık, eyeliner, fondaten ve pudra benzeri ürünler ciltte tortu bırakır. Bu tortuları temizlemek için hergün makyaj temizleyicisinin kullanılmasının yanında  iki haftada bir kere yüz maskesi uygulanmalıdır.

Bunların yanında cildinize uygulayacağınız bakım kürlerine dikkat ederken cildiniz yapısını da bilmeniz gerekir. Ciltler genellikle kuru, yağlı ve karma cilt olmak üzere üçe ayrılırlar. Yağlı bir cildi kükürtlü sabunla temizlemeniz gerekirken, kuru ciltler için nemlendirici kullanmak en doğrusu olacaktır. Tahmin edersiniz ki bakım en zor cilt karma cilt yapılarıdır. Çünkü bu türlerde bakım bölge bölge uygulanmalıdır.

Tabi tüm ciltler için uygulanabilecek bazı bakım ürünleri mevcuttur. İçlerinden en gereklisi de güneş bakım ürünleridir. Burda önemli olan ideal koruma faktörlü bir krem kullanmaktır. Bu kremler sizi hem cilt kanseri gibi güneş kaynaklı hastalıklardan korurken yaşlandığınızda da cildinizin üzerine kahverendi lekeler oluşumasını engelleyecektir.

Şimdi ise çoğu yerde duyduğunuz bir tavsiyenin ilgilendirdiği bölgelerden birisi üzerine yoğunlaşacağız. Sağlıklı beslenme ve saça faydaları. Bilmelisiniz ki saçlar için gerekli olan vitamin ve minareller ancak kan yolu ile saçlarınızı besleyebilir. Kırmızı et yumurta beyazı ve  kurubaklagillerde bulunan; B12 vitamini, demir, folik asit, çinko ve biotin hem cildiniz hem de saç kökleriniz için oldukça yararlıdır.

Tabi ki çoğumuz kişisel bakımımızı bitirirken parfümlere başvururuz. Parfümleri seçerken dikkat etmemiz gereken şey içinde bulunan esansların çeşitleridir. Floral mı odunsu mu ya da meyve özlü mü bir parfüm seçeceğinize dikkat etmelisiniz. Çünkü ciltin türü parfümün kalıcığını ve etrafa yaydığı kokuyu etkilemekte. Keza parümün kalitesi de bunu etkilemekte. Örneğin Burbery parfümü ile herhangi bir açık parfümü kıyaslayabilir misiniz?

Unutmayınız ki sağlıklı yaşamın ve kişisel bakımın birincil önceliği; mevcut bakım ürünlerini, sağlıklı beslenmek için gereken organik yiyecekleri ve sporu istikrarlı bir şekilde uygulamakta yatar."
Bu güzel yazı için sayın Burhanettin Mirzooğlu'na teşekkür ederim,
beni seçtiği için ayrıca teşekkür ederim..


Not; Yazı tarafıma ait değildir...

Sevgilerimle..

0 yorum:

Yorum Gönder

Atış serbest ama bi ad belirtirsek daha özel olmaz mı?

 

Disko Topu Copyright © 2012 Design by Ipietoon Blogger Template